(Kaunas, kovo 27 d.) Biržose kviečių kaina nuo sausio mėnesio vis didėjo ir kovo mėnesio pradžioje buvo pasiekusi 177 EUR/t kainą. Artėjant šio mėnesio pabaigai kviečių kaina biržose smuktelėjo 10 eurų – iki 167 EUR/t. Kodėl kviečiai pasaulinėje rinkoje pinga, tai „Agroeta“ skaitytojams atsakė šios rinkos dalyviai.

„Avena Nordic Grain“ regiono vadovas Arūnas Kibickas įvardino kelis svarbiausius veiksnius, nulėmusius grūdų pigimą pasaulinėse rinkose. „Didelės pasaulinės kviečių ir kukurūzų atsargos, geros būsimo derliaus prognozės, įskaitant gerėjančias orų sąlygas JAV, – priežastis vardino A.Kibickas. – Euro kurso augimas taip pat padarė įtaką kviečių kainų kritimui „Matif“ biržoje“.
„Avena Nordic Grain“ regiono vadovas pridūrė, kad dėl pirmoje kovo mėnesio pusėje kritusių pasaulinių naftos kainų šiek atpigo ir Rusijos rublis. „To pasekoje krito rusiškų kviečių eksporto kainos“, – pabrėžė A.Kibickas.
Panašias priežastis įvardino ir „Agrosfera“ direktorius Arminas Kildišis, einantis taip pat Lietuvos žemės ūkio kooperatyvų asociacijos vicepirmininko pareigas. Jo teigimu, nuo kovo mėnesio pradžios ir iki dabar grūdų rinką pasiekia vis gerėjančios būsimo derliaus prognozės.
„Apie senojo derliaus likučius naujienos buvo pernelyg optimistinės ir nepasiteisino. Tai yra, grūdų vartota mažiau, o senojo derliaus likučiai nemažėjo taip sparčiai, kaip tikėtasi“, – akcentavo A.Kildišis.
Lietuvos grūdų perdirbėjų asociacijos direktorė Dalia Ruščiauskienė pastebėjo, kad JAV žemės ūkio departamentas (USDA) stebi tik nedidelį kainų svyravimą.
„Tam įtakos turi šiuo metu JAV vyraujantys lietingi orai. Prancūzijoje 2016-2017 metų sezono kviečių atsargų prognozė buvo padidinta 7,7 proc. Savo ruožtu USDA taip pat laukia maždaug 4 proc. pasaulinių kviečių atsargų didėjimo“, – tikino D.Ruščiauskienė.

Šaltinis: Agroeta