LRT radijo laidoje „Ryto garsai“ kalbėta apie lenkų ūkininkų protestus. Pokalbio priežastis – protestuojantys Lenkijos ūkininkai šią savaitę pasienyje su Ukraina atidarė du ukrainiečių prekinius vagonus ir ant bėgių išpylė Vokietijai skirtus grūdus.
Kas sukėlė tokį ūkininkų pyktį ir kas priešina šias draugiškai kaimynystėje gyvenančias šalis? Apie tai laidoje diskutavo ir LGPPA prezidentas Karolis Šimas.
„Problema daugialypė“, – trumpai apibūdino situaciją K. Šimas, toliau plačiau pakomentuodamas kontekstą.
Per Lenkiją leistinas penkių pagrindinių grūdinių kultūrų tranzitas, tačiau į šalį patenka ir ukrainietiškų miltų, daržovių, rapsų bei saulėgrąžų aliejaus, ir lenkų ūkininkams sunku su tuo konkuruoti. Negana to, susikūrusių naujų įmonių taikomų schemų dėka apėjus importo draudimus, apie 300 tūkst. tonų tranzitu turėjusių pravažiuoti ukrainietiškų grūdų liko Lenkijoje. Tai ir sukėlė ūkininkų pasipiktinimą.
„Esmių esmė – dėl Europos Sąjungos Žaliojo kurso mes su ukrainiečiais ūkininkaujame skirtingomis sąlygomis. ES reikalavimai labai griežti, mums svarbu tvarumas, o ukrainiečiams netaikomi šie apribojimai ir jie gali užauginti grūdus daug pigiau. Ir kai atveriamos rinkos, kyla konfliktas, nes mes negalime konkuruoti su pigesniais ukrainietiškai grūdais. Ūkininkai jau antri metai dirba į minusą, todėl taip ir reaguoja į situaciją“, – komentuoja situaciją LGPPA prezidentas.
Pasak pašnekovo, mes visi siekiame gyventi ir dirbti tvariai, bet kai viskas vyksta taip sparčiai, ūkininkams sunku adaptuotis, jie tampa nekonkurencingi ir tai sukelia jų pasipiktinimą, tiek Lenkijoje, tiek visoje ES.
„Galbūt reikėtų peržiūrėti tam tikras Žaliojo kurso vietas, ar nėra kiek perspausta lyginant su visu pasauliu, nes mes konkuruojame globalioje rinkoje. Tie patys tranzitu per Lenkiją vežami ukrainietiški grūdai pasiekia Lenkijos uostus ir trečiosios šalys renkasi juos, o ne brangesnius lenkiškus kviečius“, – atkreipia dėmesį į problemą K. Šimas.
Pasak jo, subsidijos nėra geras dalykas, bet gal jos galėtų būti laikina išeitis šiuo atveju, kol vėluoja biurokratiniai sprendimai.
Viso pokalbio prašome klausyti nuo 01:33:00: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000321151/ryto-garsai-kodel-reikia-netikru-greicio-matuokliu