• Home
  • Cloud
  • Grūdų perdirbėjai ir prekybininkai: prioritetas – Lietuvos ūkininkų užauginti grūdai

Grūdų perdirbėjai ir prekybininkai: prioritetas – Lietuvos ūkininkų užauginti grūdai

Ukrainietiški grūdai neturi įtakos lietuviškų grūdų kainai – toks buvo vienas iš pagrindinių motyvų, nuskambėjusių Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos (LGPPA) narių susitikime su ūkininkus vienijančių organizacijų atstovais.

Susitikimas surengtas siekiant aptarti situaciją, išsiaiškinti ūkininkus dominančius klausimus ir užkirsti kelią nepagrįstiems gandams. Jame dalyvavo LGPPA vienijamų įmonių atstovai, taip pat Lietuvos ūkininkų sąjungos, Lietuvos grūdų augintojų asociacijos, Lietuvos žemės ūkio tarybos vadovai.

 Dėl rusiškų grūdų tranzito nuomonė vieninga: uždrausti

„Pastaruoju laiku viešojoje erdvėje pasigirsta komentarų, esą perkame pigius, ne Lietuvoje užaugintus grūdus ir dėl to mažiname kainas vietiniams žemdirbiams, o tai nėra tiesa. Tad reikėjo visiems drauge susitikti ir aptarti situaciją“, – kalbėjo LGPPA prezidentas Karolis Šimas.

Vienas iš svarbių susitikimo klausimų – grūdų tranzito ir importo iš Rusijos bei Baltarusijos draudimas. Čia visų nuomonė buvo vieninga – tranzitas turėtų būti uždraustas ar apmokestintas, apie tai LGPPA prezidentas K. Šimas kalba jau nuo praėjusių metų pabaigos.

Kad rusiški grūdai legaliai galėtų būti importuojami į mūsų šalį – tokia situacija neatrodo įtikėtina, nes 95  eurų už toną kviečių muitas neleistų konkuruoti su vietoje užaugintais. Jei tai būtų nelegalus importas ir žemdirbiai turi tokios informacijos, tuo turėtų užsiimti atsakingos tarnybos. Susitikime dalyvavę LGPPA nariai patvirtino, kad nuo karo Ukrainoje pradžios rusiškų grūdų nenaudoja ir jais neprekiauja. Tačiau rusiškų grūdų tranzitas per Baltijos uostus sudaro konkurenciją mūsų užaugintiems grūdams, nes prekiaujama tose pačiose rinkose.

Iš Ukrainos Lietuvą pasiekia žaliavos pašarams

Ukrainietiškų grūdų judėjimas į Europos Sąjungą šiuo metu dėl karo nėra apribotas ir grūdų augintojai baiminasi ukrainietiškų grūdų konkurencijos. Tačiau tos baimės nėra pagrįstos, nes dideli logistikos kaštai, pervežimas keliais yra sudėtingas. Pagrindo neturi ir kalbos, esą elevatoriai pilni nelietuviškų grūdų. Taip, Lietuvoje prie elevatorių galima matyti transporto priemones su ukrainietiškais numeriais. Priežastis – Lietuvos įmonės pirko ir toliau perka iš Ukrainos kukurūzus ir saulėgrąžų išspaudas, nes mes jų tiesiog neturime. Anksčiau dalis žaliavų pašarams gaminti buvo įvežamos vagonais ir klausimų dėl jų niekam nekilo, dabar mašinos prie elevatorių jau patraukia akis.

Statistikos duomenimis, per antrą 2023 metų pusmetį į Lietuvą iš Ukrainos buvo importuota apie 11 tūkst. tonų kviečių, 32 tūkst. tonų rapsų, 27 tūkst. tonų kukurūzų,  1 tūkst. tonų saulėgrąžų išspaudų, 3 tūkst. tonų rapsų išspaudų. Tai yra visas antro 2023 metų pusmečio importo kiekis,  ne tik LGPPA narių, bet ir kitų ūkio subjektų, kurie minėtas žaliavas naudoja pašarams gaminti. Kalbant apie importuotus kviečių ir rapsų kiekius, tai vertinant  2023 metų antro pusmečio statistinius duomenis – kviečių  eksportas iš Lietuvos sudarė 2,05 mln. tonų, o rapsų – 0,49 mln. tonų. Todėl tokie importo  kiekiai turi tik simbolinę įtaką lietuviškų grūdų kainai.

 Elevatoriuose yra vietos lietuviškiems grūdams

Atidžiau pažvelgus į situaciją akivaizdu, kad visų prieš tai minėtų gandų ir šių kalbų giluminė priežastis – sumažėjusi grūdų kaina. Tik jos kritimą lėmė ne vardijamos priežastys, o pakankamos pasaulinės grūdų atsargos, agresyvus Rusijos eksportas, istoriškai didžiausias fondų kapitalo įliejimas į grūdų prekybą.  Tai nėra Lietuvos, bet daug platesnė problema, dėl kurios ūkininkų protestai ritasi per visą Europą.

Ir žemdirbių nuogąstavimai, kad dėl elevatorių užimtumo dabar ar supirkimo metu bus mažinamos grūdų kainos, taip pat nėra pagrįsti. Grūdų kainoms saugyklų užimtumas ar neužimtumas įtakos nedaro ir dėl tokios priežasties  kainos nebuvo ir nebus mažinamos.  Susitikime dalyvavę LGPPA atstovai patvirtino, kad kai kuriuose elevatoriuose šiuo metu  gali būti iki 20 proc. grūdų likučių, kurie jau yra parduoti ir iki birželio turėtų būti išvežti. Bendros asociacijos nariams priklausančių saugyklų talpos viršija 2,5 mln. tonų, todėl jei žemdirbiai savo saugyklose dar laikomus grūdus norės parduoti artimiausiais mėnesiais, grūdai bus nupirkti.  Kaip įprastai grūdų saugyklos bus paruoštos naujam derliui supirkti ir parduodant grūdus tiek dabar, tiek naujo sezono metu, problemų dėl jų supirkimo nekils.

Diskusija dar kartą patvirtino – daug problemų gali kilti dėl iškreiptos informacijos, nepatikrintų faktų, gandų. Tad kilus bet kokiems klausimams ar neaiškumams, geriausiai pirma patikrinti faktus, pasiteirauti informacijos – tiesiogiai įmonių ar jas  atstovaujančių organizacijų (pavyzdžiui, LGPPA)  ir tik po to daryti išvadas.