• Home
  • Cloud
  • LGPPA su dar keturiomis asociacijomis kreipėsi į Vyriausybės vadovę dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginio plano

LGPPA su dar keturiomis asociacijomis kreipėsi į Vyriausybės vadovę dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginio plano

Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacija drauge su dar keturiomis asociacijomis kreipėsi į Premjerę Ingridą Šimonytę, pareikšdamos bendrą poziciją dėl šiuo metu tobulinamo ir su Europos Komisija derinamo Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginio plano, kuris bus vienas pagrindinių ir svarbiausių dokumentų, brėžiančių žemės ūkio sektoriaus prioritetus.
Asociacijoms nerimą kelia tai, jog:
– Iš 2023–2027 m. Lietuvos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai numatytų beveik 4 mlrd. eurų ES paramos žemės ūkio produktų  perdirbimui numatoma skirti tik 50 mln. eurų. Ši suma nesukurs jokio proveržio ir neatlieps esamų sektorių iššūkių, jei ji nebus padidinta bent iki 150 mln. eurų.
– Paramos vertinimo balais sistema neskaidri ir pažeidzia konkurenciją laimėti geriausiam šalies perdirbimo  projektui.
– Iki šiol nėra atskaitomybės, kokią ekonominę grąžą sugeneravo buvusių etapų  EU investuoti pinigai. Kai Vakarų pasaulyje yra normalu, kad vienas investuotas paramos euras turėtų sukurti 10 Eur vertės grąžą.
– Prioritetai numatyti bioekonomikos verslams, atrankos kriterijais suteikiantys papildomų vertinimo balų  labai mažoms, mažoms įmonėms ir kooperatyvams.
– 5 mln. eurų paramos dydis ūkio subjektui yra neapibrėžtas laikotarpyje – ar pareiškėjas tokį paramos dydį  gali gauti per finansinį laikotarpį, ar kasmet. Jei kasmet, tai vienas projektas turi galimybę gauti 25 mln. eurų paramą per 2023-2027 m. finansinį laikotarpį. Reiškia visa 50 mln. eurų parama gali būti padalinta dviems projektams.
– Maisto pramonei, kuri  aprūpina gyventojus maistu, realiai dėl vertinimo kriterijų  šiame finansiniame laikotarpyje gauti paramą tikimybė menka.