• Home
  • Cloud
  • Po nemenkų iššūkių Lietuvos grūdų sektorius fiksuoja dar nematytus rekordus

Po nemenkų iššūkių Lietuvos grūdų sektorius fiksuoja dar nematytus rekordus

Lapkričio 24 d. vyko ataskaitinis Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos (LGPPA) renginys, kurio metu patvirtinta metų darbų ataskaita, apžvelgti svarbiausi metų įvykiai.

„Nepaisant nemenkų iššūkių, šie metai mūsų sektoriui komerciškai rekordiškai sėkmingi. Mūsų perdirbėjų ir prekybininkų indėlis į Lietuvos ekonomiką neabejotinai yra vienas reikšmingiausių ir jis auga. Pasaulyje Lietuva minima kaip viena iš dešimties didžiausių eksportuotojų, kuri gali pasigirti itin aukšta kokybe“, –  sako Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacijos prezidentas Karolis Šimas.

Šiemet šalies grūdų pardavėjams atsivėrė Meksikos, Irako, Indonezijos grūdų rinkos, o perdirbėjų įmonių produktai sėkmingai pozicionavosi Lietuvoje ir užsienyje, kai kurios jų tapo tarptautinių parodų prizininkėmis.

Šiemet Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacija mini 30 –uosius veiklos metus, todėl apžvelgti ir svarbiausi trijų dešimtmečių įvykiai, ženklinantys sektoriaus augimą ir sėkmę.  Asociacijos narius pasveikinti atvyko Klaipėdos valstybinio jūrų uosto, Lietuvos pramoninkų konfederacijos, kitų maisto sektoriaus asociacijų atstovai ir asociacijos partneriai.

Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų asociacija įkurta 1922 m. dvidešimties tuo metu veikusių grūdų perdirbimo įmonių iniciatyva.

Vieni svarbiausių tuomet asociacijai tekusių spręsti klausimų buvo – malūnų  aprūpinimas maistiniais kviečiais,  o pašarus gaminančias įmones – pašarams skirtais grūdais. Lietuvoje labai trūko žaliavos, todėl jau 1992 m. iš JAV buvo gauta 100 tūkst. t. kukurūzų pagalba, kitais metais iš JAV gauta tiek pat kukurūzų ir 20 tūkst.t. sojų su lengvatinėmis palūkanomis. Kaip pagalba 1993-1995 m. iš ES buvo gauta apie 700 tūkst. t. grūdų.

Teigiamas grūdų balansas pirmą kartą pasiektas jau 1998 m., kuomet importuota 80, 2 tūkst. t. grūdų, o eksportuota – 181,7 tūkst. t.

2004 m. Lietuva jau eksportuoja ir daugiau kaip 30 tūkst. t. miltų. Lietuvoje sėkmingai ėmė veikti ir salyklo įmonės, asociacija ėmė plėstis. Šiuo metu asociacija vienija 33 įmones, sektorius įgijo didelę svarbą žemės ūkio ir maisto srityse, iš importuojančios šalies Lietuva tapo eksportuojančia ir puikiai pasirūpinančia Lietuvos rinkos poreikiais.

Asociacijos prezidentais buvo Linas Kirkilis, Valdas Trinkūnas, Tautvydas Barštys, asociacijai net 22 metus vadovavo asociacijos direktorė Dalia Stasiūnienė. Renginyje prisimintas jų indėlis į asociacijos plėtrą. Šiuo metu asociacijos prezidento pareigas eina Karolis Šimas, direktorės – Dalia Ruščiauskienė.

LGPPA informacija