• Home
  • Cloud
  • Su žemės ūkio ministru aptarti aktualūs klausimai

Su žemės ūkio ministru aptarti aktualūs klausimai

Praėjusią savaitę vykęs tradicinis Lietuvos grūdų perdirbėjų ir prekybininkų (LGPPA) posėdis prasidėjo netradiciškai – jame dalyvavo žemės ūkio ministras Ignas Hofmanas ir gausi Žemės ūkio ministerijos specialistų komanda, pasirengusi atsakyti į iš anksto LGPPA narių pateiktus klausimus.

„Džiaugiamės, kad ministras ir jo komanda rado laiko susitikti su mūsų Asociacijos prezidiumo nariais, atsakyti į rūpimus klausimas. Tokia galimybė aptarti svarbias temas, išgirsti ŽŪM komentarus dėl aktualijų, suteikia daugiau aiškumo ir padeda ieškoti geriausių sprendimų“, – kalbėjo po susitikimo LGPPA prezidentas Karolis Šimas.

Pokalbis prasidėjo nuo paskutinių naujienų – Maisto tarybos veiklos ir dėl pokyčių grūdų supirkimo tvarkoje. Buvo išdėstyti Asociacijos narių komentarai, sulaukta ministro argumentų ir paaiškinimų, kokių toliau pokyčių galima tikėtis šiose temose. Pavyzdžiui, atkreiptas ŽŪM atstovų dėmesys, kad konkurencijos ribojimai, skirtingi atstovaujamų institucijų interesai gali gerokai apsunkinti Maisto tarybos veiklą, labai sumažinti jos efektyvumą.

„Maisto tarybos uždavinys būtų viešinti ar paneigti mitus, paaiškinti faktus ir priežastis, dėl kurių kyla maisto produktų kainos. Tam reikėtų pasiruošti, reikėtų stiprios analitikos, bet tame aš matyčiau daug prasmės“, – sakė K. Šimas.

Dėl naujos grūdų supirkimo tvarkos – paminėta, kad nauji reikalavimai mėginių formavimo tvarkai užtrunka  ilgiau, ir tai ryškiau atsispindės sezono metu, kai parduodant grūdus susidarys ilgesnės eilės nei įprastai. Ministras išklausė šių komentarų, paminėjo, kad dėl Maisto tarybos veiklos bus susitikta su Konkurencijos tarybos atstovais, o dėl naujos grūdų supirkimo tvarkos – jei žemdirbiai sakys, kad toji tvarka labai gaišina jų laiką, ji galės  būti keičiama.

Dar viena aktuali tema – valstybinio maisto rezervo kaupimo sistema. Pasak LGPPA narių,  kol kas rezervavimo sutartys su ŽŪM nėra pasirašomos, sprendimai dėl rezervavimo sutarčių nėra priimami. Pasak ministro, viena priežasčių, kodėl nebuvo pasirašytos sutartys, galėjo būti per dideli saugojimo įkainiai, o plačiau šią temą galėtų pakomentuoti Nacionalinis krizių valdymo centras. Tačiau artimiausioje ateityje planuojama grįžti prie šio klausimo.

Aptarta situacija dėl tvarumo ataskaitų, kurias, jei Europos Komisija neatidės terminų, didelės įmonės turės teikti jau už 2025 metus. LGPPA kreipėsi į ŽŪM,  kad jie išreikštų savo poziciją ir palaikymą sektoriui per Ekonomikos ir inovacijų ministeriją, kuri formuoja Lietuvos poziciją, kad ataskaitų teikimas būtų nukeltas vėlesniam laikotarpiui, kad būtų sumažinti reikalavimai įmonėms, nes tai ne tik dideli kaštai, bet ir pirminės informacijos neturėjimas, pavyzdžiui, dėl CO2, kai grūdų augintojai neturi prievolės rinkti tokią informaciją.