• Home
  • Cloud
  • VMVT informuoja: keičiasi negyvūninės kilmės maistinių grūdų iš padidintos rizikos šalių importo tvarka

VMVT informuoja: keičiasi negyvūninės kilmės maistinių grūdų iš padidintos rizikos šalių importo tvarka

 

2024 m. kovo 21 d. VMVT vadovė Audronė Mikalauskienė pasirašė kontrolės pokyčius numatantį įsakymą, kuriuo keičiamos valstybinės negyvūninės kilmės maistinių grūdų priežiūros taisyklės. Maistiniams grūdams ir jų produktams bus taikomos tokios pačios priemonės kaip ir pašariniams grūdams ar jų produktams.

Pagrindiniai pokyčiai:

– Išankstinė informacija apie atvykstančias negyvūninio maisto siuntas turės būti pateikta elektroniniu paštu ar kitomis elektroninio ryšio priemonėmis, bet ne vėliau kaip prieš 24 val. iki atvykstant į Lietuvos pasienio veterinarijos postą.

– Bus tikrinama kiekviena importuojama maistinių javų grūdų ir maistui skirtų jų galutinių produktų siunta iš Rusijos, Baltarusijos, Moldovos vyriausybės nekontroliuojamos Padniestrės, Rusijos aneksuoto Krymo ir kitų Ukrainos vyriausybės  nekontroliuojamų Ukrainos teritorijų, Sakartvelo vyriausybės nekontroliuojamų Abchazijos ir Pietų Osetijos.

– Iš kiekvienos tokios siuntos bus atrenkami mėginiai pesticidų likučių, pesticido glifosato, mikotoksinų, metalų ir kilmės tyrimams atlikti.

– Maistinių javų grūdų ir maistui skirtų jų galutinių produktų siuntos galutines importo procedūras bus galima atlikti tik gavus atitinkamus laboratorinių tyrimų atsakymus.

„ŽŪM pašarų priežiūros taisyklės įsigaliojo kovo 18 d., ir jau stebime ryškius pokyčius. Importuojamų siuntų kiekiai akivaizdžiai sumažėjo, bet realus pokytis bus matomas tik po 2-3 savaičių, kai galėsime palyginti importuojamų siuntų kiekius su praeitais mėnesiais. Iki kovo 18 d. per parą vidutiniškai į Lietuvą buvo importuojama nuo 20 – 25 pašarų siuntų iš Rusijos ir Baltarusijos. Šiuo metu per parą įvežama iki 2 siuntų, skirtų Lietuvai”, – pasakojo VMVT vadovė Audronė Mikalauskienė.

Jei laboratorinių tyrimų normos viršys leistinas, tokios siuntos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos bus nukreiptos sunaikinti arba techniškai perdirbti.

Primename, kad maistiniais javais laikomi kviečių, rugių, miežių, avižų, kukurūzų, ryžių, grikių, sorų grūdai, o galutiniais javų produktais – kruopos, miltai, sėlenos ar gemalai.

Kiek anksčiau  2024 kovo 1 6 d. tokiomis pačiomis sąlygomis buvo sugriežtinta pašarų iš padidintos rizikos šalių kontrolė, kurią irgi vykdo Valstybinė maisto ir veterinarijpos tarnyba.