• Home
  • Cloud
  • Valstybinės augalininkystės tarnybos informacija apie falsifikuoto pesticido “Vagta” sustabdymą rinkoje

Valstybinės augalininkystės tarnybos informacija apie falsifikuoto pesticido “Vagta” sustabdymą rinkoje

Į rinką nepateko didelis falsifikuotų pesticidų kiekis

Kovai su nelegalios produkcijos pardavėjais didelį dėmesį skirianti Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – Augalininkystės tarnyba) neseniai iš rinkos pašalino didelį kiekį falsifikuotų augalų apsaugos produktų.

Informaciją apie vienos Mažeikių rajone įsikūrusios įmonės prekybą galimai falsifikuotais augalų apsaugos produktais (toliau – AAP) pasitikėjimo linija gavo Lietuvos augalų apsaugos asociacija. Pastebėjusi, kad pateiktame pranešime minima įmonė, kuri jau ne kartą dėl nelegalios prekybos falsifikatais buvo įkliuvusi, gautą žinią nedelsiant perdavė Augalininkystės tarnybai, kuri yra atsakinga už AAP rinkos Lietuvoje priežiūrą.

Rugpjūčio 23 dieną gautame anoniminiame pranešime buvo paminėtas „Vagta“ produktas, kuris rinkai gali būti tiekiamas kaip tapatus Lietuvos Respublikoje registruotam analogiškam AAP, tačiau pranešime nurodyta, kad produktas perpakuotas į kitą pakuotę, nors tai pagal teisės aktų reikalavimus daryti griežtai draudžiama. Primename, kad draudimas perpakuoti tapačius AAP yra įtvirtintas teisės aktuose siekiant užtikrinti, kad vietoje originalaus nebūtų pakuojami padirbti produktai, o ūkio subjektai (ūkininkai) neįsigytų tokių falsifikuotų AAP, kurie gali būti pavojingi žmogui, augalams ir mus supančiai aplinkai.

Augalininkystės tarnybos specialistai suskubo atlikti neplaninį pranešėjo nurodytos įmonės tikrinimą, kurio metu įmonės sandėlyje rastas herbicidas „Vagta“: iš viso 721 pakuotė po 20 litrų. Įmonei šiais produktais uždrausta prekiauti.

Jei šio AAP jau esate įsigiję, prašome jo nenaudoti bei raginame apie tai informuoti Augalininkystės tarnybą bendruoju telefonu (8 5) 2375631 ar kreiptis el. paštu info@vatzum.lt. Augalininkystės tarnyba padės išsiaiškinti, ar Jūsų turimas „Vagta“ herbicidas nėra falsifikuotas ir suteiks nurodymus dėl tolesnių veiksmų, jei produktas falsifikuotas.

 

Apie galimai falsifikuotais produktais prekiaujančią įmonę Augalininkystės tarnybai pranešusios Lietuvos augalų apsaugos asociacijos vadovės Zitos Varanavičienės teigimu, nelegali prekyba ne tik pakerta ekonominius valstybės pagrindus, nesurenkami mokesčiai, tai – kur kas blogiau, nes su neaiškios sudėties produktais į aplinką patenka pavojingos priemaišos. Z. Varanavičienė pasidžiaugė mažėjančia visuomenės tolerancija tokiems nusikaltimams gamtai.

Atkreipiame dėmesį, kad rinkai tiekiami AAP turi būti supakuoti ir paženklinti vadovaujantis Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais. Produktų pakuotės turi būti paženklintos, uždarymai patvarūs, ant produkto vidinės pusės turi būti lazeriu ar kitomis nepanaikinamo žymėjimo priemonėmis paženklintas gaminio partijos numeris, pagaminimo data, galiojimo laikas. Falsifikuotų produktų etiketės dažnai būna perklijuotos ar užklijuotos netolygiai, jose tekstas dažnai būna sunkiai įskaitomos, informacija, kuri skelbiama internetiniame puslapyje ne visada atitinka Augalininkystės tarnybos patvirtintą, be to, nebūna informacijos apie produktą lietuvių kalba. Falsifikuotas AAP gali būti supakuotas į pakuotę labai panašiu pavadinimu kaip originalus produktas arba produkto etiketėje yra rašybos (gramatikos) klaidų.

 

„Šiemet Augalininkystės tarnyba pakėlė kovos su nelegaliais pesticidais kartelę – patvirtintas planas, dirba priskirti papildomi žmogiškieji resursai – darbuotojai, kurių specializacija – nelegalių pesticidų kontrolė, vyksta mokymai, informacinės kompanijos“, – sako Valstybinės augalininkystės tarnybos direktorius Sergejus Fedotovas.

Pernai Augalininkystės tarnyba iš prekybos pašalino 30 skirtingų nelegalių AAP. Nuo noro prekiauti nelegaliais produktais turėtų atbaidyti naujos, kur kas didesnės baudos. Šiuo metu už neregistruotų ar falsifikuotų produktų laikymą, naudojimą ar pardavimą fiziniams asmenims baudos gali siekti nuo 600 iki 3800 eurų, o juridiniams – nuo 5 iki 14 proc. metinės apyvartos. Negana to, prekiavusi falsifikuotais produktais įmonė, draudžiamas prekes privalo sunaikinti savo lėšomis.

Valstybinė augalininkystės tarnyba ragina žemdirbius AAP pirkti tik iš oficialių tiekėjų, nesusivilioti nežinomų pardavėjų pasiūlymais. Gana dažnai suklastoti pesticidai tiek turiniu, tiek pakuote būna labai panašūs į originalius, todėl apsirikti gali ir patyrę šių produktų naudotojai. Pirkdami šiuos produktus būtinai reikalaukite pirkimo sąskaitų faktūrų ar čekių, taip pat įdėmiai apžiūrėkite produkto pakuotę, etiketę ir ženklinimą. Jei kyla bent menkiausias įtarimas, kad AAP gali būti neoriginalus, pirkinio atsisakykite, o apie galimą pažeidimą informuokite Augalininkystės tarnybą el. p. info@vatzum.lt arba kreipkitės „Pasitikėjimo linijos“ tel. (8 5) 270 80 80.

O dėl išsamesnių konsultacijų AAP įvežimo, vežimo, saugojimo, naudojimo ir tiekimo rinkai klausimais prašome kreiptis į Augalininkystės tarnybos Agrochemijos skyriaus ar regioninių skyrių specialistus (kontaktus rasite interneto adresu http: www.vatzum.lt arba paskambinę bendruoju Augalininkystės tarnybos tel. (8 5) 2375631 ar kreipdamiesi el. paštu info@vatzum.lt.)

Daugiau aktualios ir naudingos informacijos rasite Augalininkystės tarnybos interneto svetainėje www.vatzum.ltFacebook ir Linkedin paskyrose.

Valstybinės augalininkystės tarnybos informacija